מזל טוב! חתלתול חדש במשפחה - המדריך להתחלה ברגל ימין

אחת השאלות הראשונות שמתעוררת עם הגעת החתלתול החדש (או החתלתולה החדשה) הביתה היא: מה הטיפולים הנחוצים בחודשים הראשונים?
המידע המפורט כאן הוא כללי , ויתכן שיומלץ על פרוטוקול שונה בהתאם למצבו או גילו של החתלתול.

חיסונים:
מומלץ לשים לב לחתלתול החדש בימיו הראשונים בבית, כדי לקבל עליו מידע בסיסי: שהוא בעל תאבון בריא, יציאות תקינות, נטול תולעים (גרגרים לבנים או חוטים ארוכיםבצואה), פרעושים או קרציות וכו'
החתלתול צריך לקבל שתי זריקות של חיסון שנקרא מרובע: הוא מחסן את החתלתול נגד ארבע מחלות מידבקות, חלקן נגרמות ע"י חידקים וחלקן ע"י וירוסים:
המחלות שנגדן מחסן החיסון המרובע הן:
  • חתלתלת Panleukopenia: מחלה זו נגרמת ע"י וירוס ממשפחת נגיפי הפרוו parvo שתוקף את מערכת העיכול, ומח העצם. החתולים סובלים משלשול דמי, אנמיה, חום גבוה, הקאות, הפרשה מהנחיריים ועוד. ללא טיפול המחלה קטלנית. חיסון מקדים ימנע את המחלה.
 
  • קליצי וירוס Calici Virus: גם מחלה זו נגרמת ע"י וירוס שתוקף את דרכי הנשימה העליונות וחלל הפה. הוירוס גורם לכיבים על הלשון ולחום גבוה.
 
  • רינו-טרכאיטיס Rhinotracheitis: מחלה זו נגרמת ע"י נגיף ממשפחת נגיפי ההרפס. הוירוס תוקף את דרכי הנשימה ואת העיניים של החתלתול. המחלה עלולה להפוך לממושכת (כרונית) ועלולה לפגוע בעיניים באופן בלתי הפיך.
 
  • קלמידיה Chlamydiosis: מחלה זו נגרמת ע"י חידק שנקרא קלמידופילה פסיטצי. גם חידק זה תוקף את דרכי הנשימה ואת העיניים. חידק זה עלול להדביק גם כלבים, תוכים ואפילו בני-אדם.

מה לגבי יציאה מהבית לטיולים יומיים? יש לשקול זאת היטב בהתאם לגיל החתול ולתנאים בסביבה הקרובה. בכל יציאה מהבית הבטוח יש סיכונים, למשל: נשיכה ע"י כלב או חתול, פציעה אחרת, פגיעה מרכב, הידבקות במחלות שנגדן החיסונים לא מגנים כראוי (פירוט כאן)

חיסון נגד כלבת:
על פי החוק אין חובת חיסון כלבת עבור חתולים. חיסון זה הוא בגדר רשות, ובד"כ מתבצע רק באזורים בהם הסיכון מוחשי, ולפני יציאה של חתול לחו"ל.

טיפול נגד תולעי מעיים:
מכונה גם "תילוע". ניתן בד"כ בצורת תרחיף (סירופ) לחתלתולים, או בצורת טבליות לפי משקל הגוף של בעה"ח. הטיפול המינימלי ניתן פעמיים במרווח של שבועיים. במרפאה יתכן ויומלץ על טיפול ארוך יותר.

טיפול נגד טפילים חיצוניים (פרעושים וקרציות):
חשוב להקפיד על טיפול שגרתי אם החתול יוצא מהבית, כדי להגן עליו מפני הטפילים שעלולים להזיק:
יש להשתמש בתכשיר שמותר ובטוח לשימוש על חתול בהתאם לגילו ולמשקלו, ועל כך יומלץ במרפאה.
אסור להשתמש בתכשיר שמיועד לכלבים, על חתולים - הדבר יגרום להרעלה מסכנת חיים!

מה לגבי מקלחת?
רוב החתולים יתנגדו מאד למקלחת- ישרטו ינשכו וימלטו על נפשם. בודדים נהנים ממקלחת. מכיון שחתולים הם בע"ח נקיים שמטפחים את עצמם בד"כ אין צורך במקלחות.

מה להאכיל?
יש לבחור מזון חתלתולים(יבש) איכותי ולהתייעץ בטבלת ההאכלה שנמצאת על שק המזון הספציפי לגבי כמות המזון היומית. רוב הגורים יכולים לאכול 3-4 ארוחות ביום ללא הגבלה מיוחדת.
כדאי להמנע מלתת לחתלתול שאריות מזון של בני הבית- לאורך זמן הרגל מגונה זה יצור התנהגות בלתי רצויה (הצקה בזמן הארוחות), ולעיתים לשלשולים, הקאות ואלרגיה.

אם החתלתול שלכם צעיר מאד (פחות מ6 שבועות) התייעצו עימנו לגבי התזונה.

להתראות במרפאה :)

03-5516699