מבוא לגידול זוחלים

הקדמה
הזוחלים הם צאצאי הדו - חיים הקדומים . הזוחלים הצליחו להתנתק מהסביבה המימית החיונית לדו - חיים והיו הראשונים שהתרבו ביבשה !
ביצת הזוחל מכילה חלמון גדול שמזין את העובר עד הבקיעה ומי - שפיר שמספקים לעובר את הסביבה הנוזלית הנחוצה לו להתפתחותו . הגוזל ( כן , גם זוחלים הם גוזלים בתחילת חייהם ) בוקע כיצור מושלם בגודל סביר ונראה כהעתק מיניאטורי של הבוגר .

רוב הזוחלים המוכרים לנו , בעיקר נחשים לטאות וצבים , מקורם באזורים הטרופיים . באזורים הממוזגים מספרם קטן ובאזורי אקלים קר הם נעדרים לחלוטין . הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהזוחלים הם " בעלי דם קר ": הם לא מסוגלים לשמור על חום גופם ע " י ייצור או איבוד חום . יונקים ועופות הם " בעלי דם חם " ומסוגלים לשמור על חום גופם בטווח מצומצם מאוד . האדם שומר על חום גוף קרוב ל 36 מעלות צלזיוס גם כאשר מזג האוויר שרבי וגם בחורף כשהטמפרטורה בחוץ יורדת מתחת ל 10- מעלות צלזיוס .
לעובדה פיזיולוגית זו יש חשיבות עליונה עבורנו כמגדלים , מאחר והזוחלים לא מסוגלים לייצר או לשחרר עודפי חום . הדבר היחיד שבאפשרותם לעשות כדי לשמור על חום גופם בטווח שמאפשר חיים הוא פשוט לבחור לעצמם את הסביבה הנוחה להם מבחינת הטמפרטורה בכל רגע ורגע של חייהם . ( לכן בקוטב הצפוני אין כלל זוחלים מכיוון שהם לא מסוגלים לקבל שם את מינימום החום הנדרש להם ).

הטרריום
בשבי מוחזקים הזוחלים בכלוב שנקרא טרריום . טרריום הוא בעצם אקווריום זכוכית אך הוא אינו מכיל מים והוא חייב להיות סגור היטב !!! שימו לב – כל הזוחלים הם אלופים בבריחה דווקא מהחריץ הזה שעליו אמרת אתמול " מפה ? בחיים לא !!!". ניתן לרכוש טרריומים מוכנים בגדלים שונים , כשעליהם מותקנת דלת הזזה מחוררת שמהם זוחלים לא מסוגלים לברוח.
תכונה חשובה של זוחלים היא ההתנשלות . ככל שזוחל גדל , הוא משיל את שכבת העור החיצונית שלו .
ניתן להשוות את ההתנשלות לילד שבגדיו כבר קטנים עבורו והוא צריך בגדים חדשים כיוון שהוא גדל . אצל זוחלים קיים יחס ישיר בין הטמפרטורה לכמות המזון שהזוחל צורך והצמיחה שלו ( ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר בטווח הספציפי למין , כך קצב חילוף החומרים של הזוחל גדל ובהתאם גם קצב הצמיחה שלו ). בימים שלפני ההתנשלות , עורו של הנחש מקבל גוון אפרפר , ביחוד בעיניים ( לעיתים אומרים שהעיניים של הנחש " מעוננות " לפני ההתנשלות ).


חימום
איזה גופי חימום ?
כרית חשמלית ( או סדין חשמלי ) – כרית חימום רגילה שמכוונת לחום בינוני או נמוך ( בכל אופן מקסימום 30 מעלות ) ומוצמדת לדופן הטרריום , או אם הטרריום לא גדול במיוחד , ניתן להניח את הכרית מתחת לטרריום כך שהיא מכסה שליש או רבע משטח התחתית . יש לשים לב לכך שיש זוחלים שלא רגילים להתחמם דרך חלק גופם התחתון ( הגחון ) אלא דרך גבם ע " י שהיה בשמש:  איגואנות מפתחות כוויות רציניות בגחון ובגפיים כתוצאה מחימום לא מתאים !!! רוב הנחשים , לעומת זאת , מסתדרים עם " חימום תחתי ". יש לוודא שהכרית לא מחממת יתר על המידה ותמיד לאפשר לזוחל לבחור את מיקומו.
לבנת חימום היא מוצר מיוחד לזוחלים ; לבנה שבתוכה נמצא גוף חימום , מחברים לחשמל ומניחים בתוך הטרריום . שוב קיימת סכנה של כוויות בגחון !
כבל חימום – מוצא נוסף עבור זוחלים ; כבל חשמלי ארוך וגמיש , מצופה גומי , מחברים למקור חשמל ומניחים מתחת או בתוך הטרריום .
מנורה קרמית – מנורה מיוחדת שמיוצרת מקרמיקה וכאשר מחוברת למקור חשמל אינה פולטת אור אלא רק חום . מוצר מצויין ומומלץ עבור רוב הזוחלים .

וזה המקום להזכיר תרמוסטט . תרמוסטט הוא ווסת טמפרטורה , מכשיר חשמל שמסוגל למדוד את הטמפרטורה בטרריום ולשמור עליה בדיוק סביר . ניתן ורצוי לחבר תרמוסטט לכל אחד מגופי החימום שהוזכרו קודם ( עדיף להשקיע לפני הפעם הראשונה שכל הנחשים " התבשלו " בגלל כרית חשמלית שהתקלקלה !!! לא ???). צריך לשים לב שהזוחלים לא יוכלו בשום אופן לגעת במנורה !!!

מנורת להט ( מנורה רגילה לבנה ) אינה מומלצת לשימוש בתור מקור חום לזוחלים , מכיוון שגם זוחלים צריכים מס ' שעות של חושך ביממה , ומצד שני לא ניתן להפסיק את החימום סתם כך ולהפעילו מחדש בבוקר , מכיוון שהזוחל צריך טמפרטורה פחות או יותר יציבה . שינויים קיצוניים יפגעו בזוחל .

יש לרכוש מד - מעלות ( תרמומטר, מד-חום  ) מדוייק ככל האפשר : הפשוט ביותר הואמהסוג שמדביקים חיצונית על הטרריום ( מדבקה צבעונית ). הסוג השני הוא תרמומטר שמכיל כספית ולכן הוא מסוכן לזוחלים שעלולים בטעות לשבור אותו להיפגע מהכספית הרעילה . הסוג השלישי והמומלץ ביותר הוא תרמומטר דיגיטלי . ישנם תרמומטרים המודיעים בצפצוף על חריגה מהטמפרטורה הרצויה ואפילו זוכרים טמפרטורת מינימום ומקסימום יומית .

תאורה
מקור האור הטוב ביותר הוא כמובן השמש . ניתן לשים את הטרריום בחדר מואר אך יש להימנע מקרינת שמש ישירה על הטרריום שכן הוא עלול להתחמם כחממה קטנה ו " לבשל " את הזוחל .
בתור מקור אור מומלץ להשתמש בפלורסנט מכיוון שהוא פולט יחסית אור רב ועם זאת כמעט ואינו מחמם את הטרריום . רצוי להפריד בין מקור האור למקור החום כך שיהיו בלתי תלויים זה בזה לחלוטין ( כך שניתן יהיה לשלוט בטמפרטורה ביום ובלילה ).
ניתן להשיג ( בחנויות רציניות ) מנורות פלורסנט שפולטות קרינת UV וכך ניתן חלקית לחקות את קרינת השמש . יש מספר לטאות שקרינת ה UV חיונית להן עבור קיום תקין של תהליכים שונים בגופן, בעיקר ליצור ויטמין D ולספיגת סידן.
אזהרה !
היזהרו בעת כל מדע או התעסקות עם חשמל או חשמל ומים .  יש לפנות לחשמלאי מוסמך בנושא כל חיבור חשמלי . כמו כן רצוי מאוד להשתמש בתרמוסטט על מנת למנוע דליקות . בעל האתר אינו נושא באחריות לשום תוצאה של שימוש במכשירים החשמליים הנ " ל .

מים
כל הזוחלים זקוקים לאספקה של מים טריים ונקיים מדי יום . כך שיש לשים בתוך הטרריום קערה נקיה ( ללא שאריות סבון או כימיקלים אחרים ) עשויה מפלסטיק , זכוכית או נירוסטה .
את הקערה יש לשטוף בכל יום ולמלא במים טריים , שכן זוחלים רבים נוטים להיכנס לתוך לכי המים לפרקי זמן ארוכים בימים חמים או לפני נשל ולרוב הם גם עושים את צרכיהם במים .

מצע
מצע הוא החומר שבו יש " לרפד " את תחתית הטרריום . ניתן להשתמש בנסורת של עץ אורן ( נסורת לבנה ) אך לא בנסורת דקה מדי שכן חלקיקי נסורת קטנים עשויים להישאף לתוך דרכי הנשימה של הזוחל . כמו כן ניתן להשתמש בנייר עיתון ( להיזהר מסיכות ומדבקות ) בנייר גרוס או במצע אורגני סופג (למשל:קטס-בסט)  . יש לנקות את הטרריום לפחות פעם בשבוע או לפי הצורך , כלומר כאשר הזוחל עשה את צרכיו .

אז עכשיו אחרי שאנו יודעים קצת יותר על זוחלים ..... למה אנשים בכלל מגדלים זוחלים ?
חלקם מגדלים זוחלים פשוט כי הם אוהבים את החיות האלה – יש אנשים שאוהבים כלבים , אחרים אוהבים חתולים או סוסים , חלקים אוהבים אוגרים ועכברים , חלק מעדיף קופים , ג ' ורג ' קלוני מגדל חזיר בר בבית שלו – אז יש גם אנשים שחושבים שזוחלים הם חיות יפות / מעניינות / חביבות / אקזוטיות ולכן הם מגדלים אותם .
המטרה העיקרית ( בתור תופעה ארצית ועולמית ) של גידול זוחלים בשבי היא שמירה על מס ' המינים של זוחלים שקיימים היום ואכן מינים רבים יצאו מכלל סכנת הכחדה הודות לאותם אנשים שהחלו להרבות ולגדל זוחלים באופן פרטי .


כללים בסיסיים
מכיוון שזו המטרה הכללית שלנו , יש לשמור על מס ' כללים בסיסיים כדי לשמור על הטבע , על הזוחלים , עלינו , על משפחותינו ועל הציבור בכלל . כמו כן , ככל שנשמור על השם הטוב של מגדלי הזוחלים , כך יצטרפו אלינו עוד , מבחר הזוחלים והציוד המקצוע יתרחב ואנו נרוויח בסופו של דבר :

לפי החוק הישראלי ( וההגיון הישר ) אסור בשום פנים ואופן להחזיק נחשים ארסיים או לטאות ארסיות או רעילות באופן פרטי וללא היתר מיוחד . אתר זה עוסק אך ורק בזוחלים לא ארסיים לחלוטין !!!
לפי החוק הישראלי ( וההגיון הישר ) אסור לאסוף / לצוד / לגדל כל חיית בר כולל זוחלים ארצישראלים . הרוב המוחלט של זוחלים המוצעים למכירה מיובאים מחוות נחשים בארה " ב ואירופה . בחוות אלה מרבים באופן שיטתי ומבוקר זוחלים באיכות גבוהה מאוד , כך שהזוחלים בריאים הרבה יותר ואינם תוקפניים כמו זוחלים שנלכדו בטבע . אסור לשחרר זוחלים מיובאים לטבע !!!
לא מומלץ לצאת למקומות ציבוריים עם זוחלים . מדובר ביחוד על נחשים גדולים כמו החנקים ( בואות ופיתונים ), אלא אם כן מדובר בתערוכה שידוע לציבור שזוחלים גדולים יוצגו בה . לא כל האנשים ירוצו ללטף פיתון בורמזי באורך 4 מטר .... רובם ירוצו הרחק ממנו !!!
כאשר מעבירים זוחלים ממקום למקום , יש לדאוג שהזוחל יהיה סגור בתוך שק כפול ( עשוי מבד המאפשר אוורור ) או בשק בתוך קופסא נוספת .
נחשים גדולים ( חנקים ) מעל אורך של 2.5 מטר צריכים להיות מוחזקים בכלוב / טרריום גדול ונעול היטב . לנחשים בגודל זה יש כוח עצום ויש לתכנן היטב את הכלוב .
כשמוציאים זוחל גדול מהכלוב - נחשים כגון אנקונדה ירוקה , פיתון בורמזי , פיתון מרושת , פיתון סלע אפריקאי , או לטאות כוח גדולות כגון כוח הנילוס או   כוח בורמזי - יש לדאוג שאדם נוסף יהיה נוכח בסביבה ( לפחות במרחק צעקה ...). הסיכוי שמשהו יקרה הוא קלוש אך עדיף שנהיה אחראיים ובטוחים .
כל הזוחלים הגדולים ( המוזכרים לעיל ) לא מומלצים לאחזקה וגידול ע " י קטינים ללא השגחה צמודה של מבוגר .
יש להימנע ממפגשים בין זוחלים לשאר חיות הבית ( כלב , חתול ). בכל מקרה אחד הצדדים יפגע , וחבל .

נשמע מפחיד ??? אז בואו נבדוק קצת סטטיסטיקה ......
כלבים לא מפחידים ? כלבים שבעליהם לא היו אחראיים מספיק , כן היו אחראים ל 10-15 מקרי מוות בשנים האחרונות בארה " ב .
חתולים לא מפחידים ? חתולים לנשוך ולשרוט ולהעביר מחלות אחדות לבני אדם .


אנשים לא מפחידים ???????
מבחינה סטטיסטית הסיכוי שאדם יינשך ע " י אדם אחר גדול מסיכוייו להינשך ע " י נחש .

מכוניות לא מפחידות ? כמה מאות מתו מתחילת השנה ? ומכלי נשק ? ומהתחשמלות ? ומה עם אלכוהול ? או עישון ?
השורה התחתונה היא שכמו בכל תחום אחר , אם נשמור על הכללים הסיכוי לתאונה הוא קלוש .