סירוס חתולים

סירוס משמעו הסרת האשכים בניתוח תחת הרדמה כללית.

למה בכלל לסרס?

חתולים זכרים החיים בבית נוטים "לסמן" טריטוריה ע"י ריסוס שתן בכל פינות הבית.

השתן שלהם הוא בעל ריח אגרסיבי במיוחד.בעלים רבים מתארים ריח זה כ"בלתי נסבל" בגלל עוצמתו ונטייתו להדבק בריהוט שטיחים ואפילו לרצפות. קשה מאוד לנקות ולהיפטר מהריח.

זכרים לא מסורסים מושפעים תמידית מהורמון המין הזכרי - טסטוסטרון.

הורמון זה אחראי בין השאר להתנהגות אגרסיבית בחתולים וכן לנטייה לסמן טריטוריות ע"י השתנה. כמו כן,ריחו החזק של השתן נגרם ע"י הטסטוסטרון.

הטסטוסטרון גורם לחתולים זכרים להיות מיוחמים כל הזמן. הדבר מתבטא בצעקות רמות ונסיונות חוזרים ונשנים למצוא נקבות מיוחמות. ייחום גם מעודד אגרסביות, ביחוד כלפי זכרים אחרים, אך לעתים גם כלפי בני הבית.

הנסיון למצוא נקבה לעיתים מסתיים בבריחה מהבית ואי יכולת לחזור. אם אין אפשרות לחתול המיוחם לצאת מן הבית, אין באפשרותו לבוא על סיפוקו בשום דרך. מצב זה הוא מאוד לא נעים לחתול ויכול להביא להתפתחות של הפרעות התנהגות מסוגים שונים.

מסיבות אלה, סירוס (ביחוד בגיל צעיר) מונע התנהגות פרועה, ייחום על כל השלכותיו וסימון ע"י השתנה.

חתולים שעברו סירוס נוטים פחות להקלע לקרבות עם חתולים אחרים וכך אנו מקטינים את הסיכון של החתול להידבק בוירוסים קטלניים כגון: איידס של חתולים ולוקאמיה מידבקת של חתולים ועוד.

חתולים שעברו סירוס אינם יכולים להביא צאצאים לעולם. אם אתם לא מעוניינים בגורים, אנא סרסו את חתולכם.

לצערנו, אוכלוסיית בעלי החיים המשוטטים הולכת וגדלה. תופעות כמו השלכת גורים לא רצויים לרחוב או"המתות חסד" בעמותות השונות מתפשטות והולכות. גורים המושלכים לרחוב לרוב נדרסים, סובלים מהתעללויות או מתים מרעב ומקור. אנו רואים בעיקורים וסירוסים צעד הומני נחוץ כדי לנסות ולפתור את המצב האומלל בו שרויים בעלי החיים המשוטטים.

"החסרונות" שבניתוח:

עלות הניתוח: אכן ניתוח עולה כסף אך רוב בעלי החתולים מעדיפים לשלם תשלום חד פעמי ולחסוך את סיפור ההתייחמות, ה"סימונים" בבית, היללות והסיכון להידבקות במחלות בזמן קרבות-חתולים.

הסיכון שבניתוח: כל פרוצודורה שנעשית תחת הרדמה כללית יש בה סיכון מסוים. הסיכון עולה ככל שהחיה מבוגרת יותר או סובלת ממחלות שונות. הסיכון בחיות צעירות ובריאות קטן מאד. זהו ניתוח מאוד שגרתי ויחסית אינו מסובך. ההתאוששות ממנו מהירה ואינה כרוכה בכאב.

הטענה כי "אין זה מדרך הטבע לסרס" וחשש לגרום לחתול לאבד את אישיותו ואת שמחת החיים שלו:הווטרינריה המודרנית טוענת שאין השפעה פסיכולוגית לסירוס וכי יש לסרס כל חתול זכר שלא מיועד לרבייה.מניסיוננו, חתולים מסורסים הם רגועים, נינוחים וחברותיים יותר.

על הניתוח עצמו:

יש להביא את החתול במועד שנקבע מראש כשהוא בצום של 12 שעות (ללא מזון, מים מותר). הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית והוא אינו כרוך בהסרת תפרים. ברוב המקרים, ניתן לאסוף את החתול עוד באותו היום בשעות אחה"צ, כאשר הוא כבר עירני.

לשאלות והתייעצות נוספת, אנא פנו לאחד הרופאים במרפאתנו אשר ישמחו לסייע לכם להגיע להחלטה הנכונה עבורכם ועבור חתולכם: 03-5516699

להתראות