עיקור חתולה

ניתוח עיקור פירושו הסרת השחלות תחת הרדמה כללית. לעתים מוסר גם הרחם באותו הניתוח.

למה בכלל לעקר?

חתולה מתייחמת באופן טבעי כל שבועות ספורים והייחום נמשך כ- 10 ימים. בתקופת הייחום החתולה חסרת מנוחה ביום ובלילה, קולנית ויללנית מאוד, נוטה להתחכך בבעלים ובחפצים ולדרוש תשומת לב ללא הפסקה.בעלים רבים טוענים כי בתקופת הייחום היא "סיוט".

חתולה מעוקרת אינה מתיחמת ואינה יכולה להכנס להריון בלתי רצוי.

מבחינה בריאותית, חתולות שלא עוקרו נוטות לפתח גידולי עטין (בדומה לסרטן השד בנשים), גידולים ברחם ובשחלות, דלקות רחם ועוד. דלקת רחם הינה מצב שכיח בקרב חתולות לא מעוקרות מגיל בינוני. זהו מצב מסוכן ביותר לחתולה המצריך ניתוח עיקור מיידי כאשר החתולה חולה מאוד, והסיכון הכרוך בהרדמה כללית וביצוע הניתוח עולה בהרבה. נמצא סטטיסטית כי יש יחס ישיר בין עיקור (בעיקר עיקור בגיל צעיר) ובין ירידה חדה בהופעת המחלות הנ"ל.

מתן זריקות או שימוש בכדורים נגד יחום הוא אפשרי אך הוא פתרון זמני בלבד, וכיום ידוע כי מתן זריקות כאלה מעלה את הסיכון לדלקות רחם וגידולים שונים במערכת המין- מצבים שעלולים לסכן את חיי החתולה. אנו מתנגדים לשימוש בתרופות אלה.

מעבר למטרד הרב שגורמת חתולה מיוחמת בבית, חתולות שיוצאות לטייל מחוץ לבית אף עשויות להזדווג ולהתעבר. הריון בלתי רצוי גם יתיש את החתולה ומאגר האנרגיה שלה, וגם יותיר את הבעלים עם כמה וכמה גורים פעוטים המחפשים בית חדש וחם.

לצערנו אוכלוסיית חתולי הרחוב בישראל שרויה במצב עגום ביותר: חתולים נדרסים, נמצאים במצב של חולי ורעב או נופלים קורבן להתעללות על בסיס יומיומי. גורים וחתולים בוגרים מומתים בכל רחבי הארץ ע"י הרשויות על מנת לנסות למגר את התרבותם. ע"י עיקורים וסירוסים נוכל למנוע המלטות של עוד ועוד גורים חסרי בית.

ה"חסרונות" שבניתוח עיקור:

עלות הניתוח: אמנם עיקור עולה כסף, אך הטיפול בסיבוכים הבריאותיים הקורים לחתולות לא מעוקרות יביאו להוצאות כלכליות רבות יותר.

הסיכון שבניתוח: כל הליך הכרוך בטשטוש או בהרדמה כרוך בסיכון מסוים (בדומה למצב הקיים ברפואה אנושית). הסבירות ש"משהו ישתבש" היא נמוכה מאד בחתולות צעירות ובריאות. ככל שהגיל עולה ומצב הבריאות יורד הסבירות לסיבוכים גדולה יחסית ויש לבצע בדיקות נוספות לפני ההחלטה לבצע ניתוח. הניתוח עצמו מבוצע יום יום והוא שיגרתי ופשוט יחסית. רוב החתולות "חוזרות לעצמן" ביום שלאחר הניתוח.

חשש לפגוע ברגש האימהות ולגרום תחושת אובדן לחתולה: וטרינריה מודרנית טוענת כי התנהגות אימהית בחתולות היא אינסטינקטיבית לאחר המלטה ונגרמת ע"י שינויים הורמונלים. אין יתרון רפואי או בריאותי בכניסה להריון או המלטת גורים. החתולה לא תחוש תחושת אובדן או צער מהעיקור או מכך שנמנעה ממנה "הזכות"להביא צאצאים לעולם.

לסיכום העיקור הינו פתרון חד פעמי, הומני ונוח, הן לבעל החיים והן לבעליו, אשר מונע סבל, מצמצם את אוכלוסיית בעלי החיים המשוטטים ובו בזמן תורם לחיים ארוכים יותר ובריאים יותר של חתולתכם.

 

נשמח לענות על כל שאלה ולייעץ במרפאה: 03-5516699


להתראות

ד"ר עמיר, ד"ר דפנה והצוות