ניתוח עיקור בכלבה
 
בניתוח עיקור מוסרות השחלות תחת הרדמה כללית. לעיתים מוסר גם הרחם באותו הניתוח.
 
למה בכלל לעקר?
 
כלבה מעוקרת אינה מתייחמת ואינה יכולה להיכנס להריון בלתי רצוי.
 
היתרונות הבריאותיים חשובים לנו כרופאים ולכם כבעלי הכלבה האהובה:
כלבות שלא עוקרו נוטות לפתח גידולי עטין (בדומה לסרטן השד בנשים), גידולים ברחם ובשחלות, דלקות רחם ועוד.
בכלבות לא מעוקרות שכיחות גידולים בעטינים ובמערכת המין היא גבוהה.

דלקת רחם היא מצב שכיח בכלבות לא מעוקרות החל מגיל מסוים. זהו מצב מסוכן ביותר לכלבה המצריך ניתוח עיקור מיידי כאשר הכלבה חולה מאוד והסיכון בהרדמה הכללית וביצוע הניתוח עולה בהרבה. נמצא סטטיסטית כי יש יחס ישר בין עיקור (ובעיקר עיקור בגיל צעיר) ובין ירידה חדה בהופעת המחלות הנ"ל.
 
כלבות מתייחמות באופן טבעי פעמיים בשנה ותקופת הייחום נמשכת 1-3 שבועות. בתקופת הייחום הכלבה חסרת מנוחה, מחפשת חברת זכרים ולעתים מנסה לברוח מהבית. התקופה מלווה בדימומים מהנרתיק. לרוב מופיעים בסביבות הכלבה זכרים שעשויים להוות מטרד לא קטן, הם ינסו בכל כוחם "לעלות" על הכלבה בזמן הטיולים היומיים או בכל הזדמנות אחרת. בעלים רבים טוענים כי תקופת הייחום היא "סיוט".
 
הריונות בלתי רצויים מהווים מטרד גדול לבעלים ולעתים אף לכלבה.
הריון, ההמלטה ותקופת ההנקה דורשים משאבים רבים מהכלבה ועלולים להביא לסיבוכים בריאותיים רציניים ביותר (“קדחת חלב" או קשיים בהמלטה).
אין כוונתנו להגיד כי הריון  הוא "מצב מסוכן", אלא שהריון לא רצוי הוא מיותר ועלול להסתיים בסיבוכים.
על הבעלים מוטלת החובה לטפל בגורים מאוחר יותר ולמצוא להם בתים מאמצים- משימה קשה ביותר בימינו. עיקור בזמן הריון (“הפלה") אפשרי אך הוא כרוך בסיכונים רבים יותר.
 
לצערנו אוכלוסיית בעלי החיים המשוטטים הולכת וגדלה. תופעות כמו השלכת גורים לא רצויים לרחוב או המתות חסד בעמותות שונות מתפשטות והולכות. לגורים המושלכים לרוב צפוי גורל אכזר. הם נדרסים, סובלים התעללויות או מתים מרעב.

ה"חסרונות" שבניתוח העיקור:
 
עלות הניתוח.
אמנם עיקור עולה כסף (והמחיר עולה בהתאם לגודל הכלבה), אך הטיפול בסיבוכים הבריאותיים הקורים בכלבות לא מעוקרות יביאו להוצאות כלכליות רבות יותר.
כדי לעודד בעלים לעקר ולסרס את כלביהם, הרשויות המקומיות מעניקות הנחה משמעותית בתשלום אגרת הרישיון בעת קבלת חיסון הכלבת. הנחה זו חוזרת על עצמה בכל שנה לאורך כל חיי הכלבה!
 
"כלבות מעוקרות הן שמנות".
אכן יש נטייה מסוימת להשמנה לאחר העיקור. ניתן למנוע זאת בעזרת דיאטה ופעילות גופנית נאותה. כלבות רבות משמינות בשל מתן תזונה לקויה ע"י הבעלים או ככול שגילן עולה ללא קשר לעיקור.
במילים אחרות- כלבה לא מעוקרת אינה בהכרח לא שמנה.
 
הסיכון שבניתוח.
כל הליך הכרוך בטשטוש או הרדמה כרוך בסיכון מסוים.
הסבירות לסיבוכים היא נמוכה בכלבות צעירות ובריאות. ככל שהגיל עולה ומצב הבריאות יורד הסבירות לסיבוכים גדלה יחסית ויש לבצע בדיקות נוספות לפני ההחלטה לבצע ניתוח. הניתוח עצמו מבוצע על בסיס יומיומי והוא שגרתי
רוב הכלבות חוזרות לעצמן ביום שלאחר הניתוח. אנו נבדוק את כלבתך (בדיקה גופנית) לפני הניתוח ואם יש צורך נמליץ על בדיקות נוספות.
 
חשש לפגוע ברגש האמהות ולגרום תחושת אובדן לכלבה
כיום ידוע כי התנהגות אימהית בכלבות היא תופעה אינסטינקטיבית לאחר ההמלטה ונגרמת ע"י הורמונים. הכלבה לא תחוש תחושת אבדן וצער כתוצאה מעיקור או מכך ש"נמנעה" ממנה הזכות להביא צאצאים לעולם.
 
לסיכום, העיקור הוא פתרון חד פעמי, הומני ונוח, הן לבעל החיים והן לבעליו.
הוא מונע סבל, מצמצם את אוכלוסיית בעלי החיים המשוטטים ובו בזמם תורם לחיים ארוכים יותר ובריאים יותר של כלבתכם.

נשמח לייעץ ולענות על כל שאלה במרפאה: 03-5516699